Letní škola archeologie na hradě Rokštejně

Program je zaměřen na všechny procesy terénní části archeologického výzkumu v prostoru zříceniny hradu ze 13. až 15. století. Účastníci budou podporováni a vedeni při exkavačních pracích, odběru vzorků, plavení a prosévání, identifikaci vrstev a objektů, kresebné a fotografické dokumentaci, měření s totální stanicí, pravidlech primární konzervace a inventarizace nálezů a dalších činnosti. V průběhu letní školy získají ucelený vhled do komplexní problematiky hradní exkavace.

Výzkum hradu Rokštejna

Hrad Rokštejn: Destruovaná kamenná hradní stavba s počátky ve třetí třetině 13. století. Hrad zanikl při obléhání ve druhé polovině 15. století. V současné době dochází k odkrývání situací na nádvoří v blízkosti hradní brány a probíhá odkryv nově objevené kamenné budovy.

Práce na archeologickém výzkumu zahrnuje fyzickou zátěž, nutná je pevná obuv vhodná pro pohyb v kamenných destrukcích hradního zdiva, oblečení do terénu a pokrývka hlavy.  V okolí hradu se nachází luční i lesní prostředí (varování pro alergiky). Nezbytná je obezřetnost při pohybu na hradní zřícenině.

Další aktivity

• povrchový průzkum s využitím detektorů kovů, zaměřením nálezu a provedení exkavační nebo vzorkovací sondy
  • praxe chemické konzervace kovových artefaktů z průzkumu jednoduchou, ale efektivní metodou
  • experimentální workshopy výroby keramiky na kruhu, výpalu v replice středověké pece, vaření a pečení pokrmů na replikách středověkých kuchyňských zařízení

Ubytování:

• Adresa: Panská Lhota 31, 588 32  Brtnice – Panská Lhota, okres Jihlava
  • Pokoje: po 4 až 6 místech, nutné přezůvky, vlastní spacák
  • Sociální vybavenost: koupelna, toalety
  • Jídlo: společné (snídaně, obědy i večeře), v případě potřeby možnost přípravy vlastního jídla
  • Internet
  • Spojení:
    • autobusy:  Brno – Jihlava; Jihlava – Brtnice, Brtnice – Panská Lhota, jsme ochotní pro Vás dojet do Jihlavy při oznámení příjezdu
    • vlaky: Brno – Dolní Smrčné (Dolní Smrčné 1,5 km d Panské Lhoty) – opět pro Vás dojedeme na nádraží při oznámení příjezdu
Zobrazit větší mapu

Mgr. Jana Mazáčková, Ph.D.

Kontaktní osoba

Kancelář: bud. T/210