Sbírka na podporu léčby prof. Eduarda Krekoviče, CSc.

21. 2. 2019

Přispět je možno na portálu ludialudom.sk

Rodina prosí o pomoc při léčbě prof. Krekoviče, profesora archeologie na Filozofické fakultě UK v Bratislavě.

"Náš otec Eduard Krekovič (70) dlhoročne pôsobí ako profesor archeológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, okrem iného je tiež autorom a spoluautorom viacerých obľúbených populárno-náučných knižiek o našej histórii. Až do miulého leta nemal väčšie zdravotné problémy a všetko bolo fajn. Po niekoľkomesačných narastajúcich bolestiach a opakovaných negatívnych vyšetreniach mu však v októbri minulého roka lekári zistili hrozivú diagnózu s veľmi nepriaznivými vyhliadkami: rakovina pľúc. A to aj napriek tomu, že nikdy nefajčil.

Po následnom pokuse o operáciu sa, žiaľ, ukázalo, že rastúci nádor sa nedá chirurgicky odstrániť a otcovi sa priťažilo. Ochorenie postupuje a ako jedinú možnosť mu lekári odporučili kombináciu chemoterapie s imunoterapiou, ktorá má najväčšiu šancu pomôcť zvrátiť jeho priebeh. Je to moderná a pomerne drahá liečba – jedna dávka liekov stojí okolo 5 tisíc EUR a na dosiahnutie priaznivého efektu je potrebných minimálne 5 a viac dávok. Keďže táto liečba bola presne pre túto diagnózu prednedávnom schválená aj Európskou liekovou agentúrou, v susedných krajinách – Česku či Rakúsku – sú lieky už pacientom štandardne preplácané. Dúfali sme, že to tak bude aj na Slovensku… Lenže na naše veľké sklamanie sa poisťovňa Dôvera aj napriek viacerým žiadostiam opakovane vyjadrila, že náklady na tieto lieky skrátka nepreplatí. Podľa zákona má vraj u nás na takéto rozhodnutie právo. Napriek tomuto verdiktu sa otec rozhodol s liečbou začať, keďže je to najúčinnejší spôsob boja s touto zákernou chorobou. Prvé dve dávky si zatiaľ zaplatil z vlastných úspor a subjektívne zlepšenie už ukazuje nádej, že by liečba mohla zabrať. Kým predtým bezvládne ležal v posteli, teraz už sa cíti lepšie a začal aj chodiť na prechádzky.

Na pokračovanie liečenia sa tak naša rodina rozhodla zháňať ďalšie prostriedky. Stále dúfame, že poisťovňa si to v budúcnosti rozmyslí a liečbu preplatí, dovtedy však beží čas. Veľmi ďakujeme za akúkoľvek podporu – aj malý príspevok môže pomôcť k zlepšeniu otcovho zdravotného stavu."