Den otevřených dveří ÚAM - Výzkumy bez hranic

  • 7. března 2020
    10:00 – 15:00
  • Atrium sídla ÚAM (vstup z ul. Joštova)
Bez popisku
CO NABÍZÍME?
  • prohlídku výstavy Výzkumy bez hranic
  • prohlídku atria (původně dvorku) nově zrekonstruovaných prostor bývalého chemického institutu Německé vysoké školy technické
  • speciální bonus – bude otevřen běžně uzavřený vstup z Joštovy ulice č. 13 (naproti FSS MU, prostor nedaleko od konečné stranice trolejbusů). Ten prostor zdobí výmalba, která byla provedena podle dobových fotografií.
VÝZKUMY BEZ HRANIC

Na 17 výstavních panelech jsou zmapovány mezinárodní výzkumné projekty od Kréty přes Balkán, střední Evropu a Velkou Británii až po Guatemalu, na nichž se akademičtí pracovníci i studenti archeologie. V pěti vitrínách jsou exponáty, které se pro tuto výstavu podařilo zapůjčit ze zahraničí. Ve vitrínách jsou vystaveny nálezy z francouzského Bibracte (amfora z 1. st. př. Kristem, bronzové mince ze stejného období, kamenná destička na roztírání líčidel, atd.).  Mezi dalšími exponáty je zastoupena také kopie transportní egejské amfory z 8. st., olejová keramická lampa helénistického období, nádoby na vonné oleje doprovázející korintské obchodní a kolonizační aktivity v celém Středomoří. Známou těšetickou lokalitu prezentují keramické nádoby kultury s lineární tématikou i keramická štípaná industrie s lineární tématikou. K vidění jsou také exponáty z Bernardstahlu (Rakousko). Jednu vitrínu okupuje i nitranský lukostřelec se vším potřebným vybavením. Fanoušky 3D projekce nepochybně zaujme holografický displej Dreamoc XL, který je unikátním nástrojem, jak prezentovat digitalizované kulturně historické dědictví veřejnosti. Prostřednictvím převodu skutečných předmětů do virtuálního prostředí, nebo vytvoření jejich rekonstrukcí prostřednictvím moderních technologií a 3D modelování je možné zobrazit tyto artefakty přiblížit v nehmotném hologramu. Tím získá rojrozměrný model realistickou iluzi téměř skutečného předmětu a je možné na něm vizualizovat jeho původní i současnou podobu.

 

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info