Předpremiéra dokumentárního filmu Expedice Rembaranka 1969

  • 5. listopadu 2019
    18:00
  • Kino Art

Letos na podzim to bude přesně 50 let, co se vrátila do Československa vědecká expedice Moravského zemského muzea do Austrálie, vedená antropologem a ředitelem MZM Janem Jelínkem. Při několikaměsíčním pobytu v Severním teritoriu v rezervaci Arnhemské země kontaktovali skupinu dosud "necivilizovaných" domorodců kmene Rembaranka a vedle získání unikatních uměleckých děl a dalších stovek předmětů badatelé díky přítomnosti kameramana Jiřího Vrožiny natočili unikátní dokument, zachycující průběh celé expedice i samotné domorodce...

Z tohoto materiálu vznikl filmový dokument, vysílaný po návratu z expedice v Československé televizi, načež byl uložen do trezoru, rozstříhán a poté zničen v ostravském archivu při povodni v roce 1997.

Jedna kopie těchto filmových pásů byla však uchována v rodině kameramana Vrožiny, který emigroval do Austrálie. Díky jeho synovi a Úřadu pro studium australských domorodců v Cambeře byl film digitalizován a předán přátelům Jiřího Vrožiny - režisérovi Milanu Švihálkovi a cestovateli a mořeplavci Richardu Konkolskému - kteří ve spolupráci s MZM o expedici vytvořili nový hodinový dokument.

Ten bude mít předpremiéru v úterý 5. 11. v 18.00 v brněnském kině Art. Po projekci filmu bude následovat moderovaná diskuse s tvůrci filmu M. Švihálkem a R. Konkolskim.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info