XVII. ročník konference Počítačová podpora v archeologii

Konferenční středisko Luna, Kouty 77, Českomoravská vrchovina

Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie FF MU v Brně si dovolují pozvat na XVII. ročník konference Počítačová podpora v archeologii, která se uskuteční od 28. do 30. 5. 2018 v konferenčním středisku Luna na Českomoravské vrchovině.

Témata konference, příspěvky a studentská soutěž

 1. „Velká data“ a poznávání minulosti. Vítáme příspěvky, které nás po teoretické, metodické i praktické stránce seznámí s užitím rozsáhlých databází při archeologickém výzkumu, zejména v souvislosti s výzkumem krajiny a osídlení. Uvítáme též obdobné příspěvky z příbuzných oborů (historie, historická geografie, environmentální vědy atd.).
 2. 3D počítačové metody v archeologii. Panel bude zaměřen na příspěvky týkající se analytického nebo vizuálního využití dat získaných pomocí 3D digitálních technologií. Uvítáme tak témata zaměřená nejen na technologické postupy pro trojrozměrnou dokumentaci či konzervaci archeologických objektů a metody tvorby počítačových 3D rekonstrukcí, ale i na možnosti prezentace těchto dat ve virtuálním prostředí.
 3. Dálkový průzkum, modelování a digitální analýza krajiny.
 4. Ostatní oblasti problematiky užití digitálních metod a moderních technologií v archeologii.
  Předpokládaná délka příspěvku je 15 min. Po každém příspěvku bude následovat 5 min diskuse.

Na konferenci bude možno prezentovat postery. V rámci úterních přednáškových bloků bude před vlastní posterovou prezentací každému autorovi dán prostor jedné minuty pro shrnutí obsahu vlastního posteru.

Během konference bude probíhat studentská soutěž o nejlepší příspěvek/poster. Vítěz (či vítězové) budou vyhlášeni v průběhu společenského večera a obdrží zajímavé ceny.
Z konference bude vydán sborník abstraktů opatřený ISBN.

Příspěvky přijímáme v českém, slovenském, polském a anglickém jazyce.

Předběžný program

Neděle 27. 5.

 • možnost příjezdu pro účastníky konference ze vzdálenějších destinací

Pondělí 28. 5.

 • 9.00 – 10.30 – registrace
 • 10.30 – 12.30 – 1. blok příspěvků
 • 12.30 – 13.30 – oběd
 • 13.30 – 15.50 – 2. blok příspěvků
 • 16.10 – 18.00 – 3. blok příspěvků
 • 18.30 – večeře
 • 19.30 – 20.30 – večerní přednáška: Chris Green (University of Oxford): It’s complicated: mapping and understanding 2,500 years of English archaeology

Landscape and Identities: the Case of the English Landscape (EngLaId) was an ERC-funded project that ran from 2011 until 2016. It was based around the gathering and analysis of legacy data for all of England covering the period from the Middle Bronze Age (c.1500 BC) to the Domesday Book of AD 1086. That time period encompassed the middle and later Bronze Age, the Iron Age, the period of Roman occupation, and the early medieval period (including the migrations / invasions of Anglo-Saxons, Vikings, and finally the Normans). The project involved the gathering of an immense amount of data (over 900,000 records of sites or findspots) from a large number of local, regional, and national repositories. The paper will discuss the data processing tasks and workflows developed to collate rationalise, and attempt to understand this material, including thoughts on Big Data in archaeology.

Úterý 29. 5.

 • 9.00 – 10.50 – 4. blok příspěvků
 • 11.10 – 12.30 – 5. blok příspěvků
 • 12.30 – 13.30 – oběd
 • 13.30 – 16.00 – 6. blok příspěvků
 • 16.30 – 17.30 – prezentace posterů
 • 18.30 – společenský večer

Středa 30. 5.

 • 9.00 – 14.00 – exkurze po okolí pod vedením Aleše Knápka (Muzeum Havlíčkův Brod) a Petra Hejhala (Univerzita Hradec Králové); doprava vlastními vozy – program exkurze bude upřesněn

Ubytování

Konference se bude odehrávat v areálu hotelu Luna poblíž Koutů u Ledče nad Sázavou. Jde o ideální prostředí v krásné přírodě s moderním konferenčním vybavením a komfortním ubytováním. Ubytování v hotelu stojí 599 Kč za osobu a noc. Ceny zahrnují bohatou bufetovou snídani, parkování a wifi. Alternativou je ubytování v chatkách se společným sociálním zařízením, které vychází na 295 Kč/noc. Chatky mají vlastní přímotop a je v nich k dispozici připojení na internet.

Cena oběda byla předběžně stanovena na 140 Kč, cena večeře 110 Kč. Výběr bude možný mezi standardní a vegetariánskou variantou. Případné speciální požadavky uveďte do registračního formuláře (celiakie atd.).

V hotelu jsou k dispozici další služby jako wellness centrum s krytým bazénem, whirlpool, tři druhy saun a masáže. Přístup do bazénu a wellness bude po dobu konání konference neomezený. Venku se nachází multifunkční kurty s možností večerního osvětlení, devítijamkové discgolfové hřiště kolem celého hotelového pozemku, rybník, travnaté hřiště, dvě ohniště.

Registrace

Registrace pomocí on-line formuláře: Klikni pro registraci

Registrační poplatek činí 700 Kč. Snížený registrační poplatek pro studenty činí 200 Kč. V případě aktivní účasti (příspěvek/poster) bude studentům registrační poplatek zcela odpuštěn.

Poplatek kromě organizačních nákladů pokrývá drobné občerstvení v průběhu konference a úterní raut.

Registrační poplatky zasílejte na účet 700700702/0800 (variabilní symbol: 549). Do poznámky uveďte své jméno a příjmení. Daňový doklad o zaplacení účastnického poplatku obdržíte při registraci.

Zahraniční účastníci mohou poplatek uhradit na místě. Jiné výjimky nutno dojednat s pořadateli předem.

Oficiální pozvánka (.pdf)

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info