Laboratoř optické mikroskopie 

Laboratoř optické mikroskopie je vybavena pro všechny základní aplikace mikroskopie v archeologii. Pro pozorování povrchu artefaktů je vybavena optickým mikroskopem Olympus BX51-M pro pozorování v odraženém světle, se zvětšením 50x – 200x (LPA i HPA), režimem pro světlé pole, temné pole i polarizaci, s motorizovaným ostřením pro snímky s rozsáhlou hloubkou ostrosti. Je vhodný pro traseologické a materiálové analýzy kamenných, kostěných, kovových i keramických artefaktů. Motorizované ostření mikroskopu je v charakteristikách mikroskopů zapojených oborů v ČR unikátní, umožňuje dokumentovat i velmi 3D nepravidelné povrchy. Mikroskop je vybaven diskusním zařízením, takže umožňuje souběžný náhled do okulárů pro dvě osoby. To umožňuje přímé konzultace jak ve výuce, tak v analýzách pro vnější subjekty.

Pro pozorování vzorků v procházejícím světle je laboratoř vybavena polarizačním mikroskopem Olympus BX53 s otočným stolkem a režimy PPL a XPL pozorování. Je vhodný pro analýzu mikrovýbrusů keramiky, i kamenných surovin. Využívá se také k analýze mikroreziduí, jako jsou pyly, rostlinné a živočišné buňky, zlomky tkání a podobně. Laboratoř disponuje vlastní brusírnou na výrobu krytých výbrusů keramiky a kovů.

Optodigitální mikroskop Olympus DSX1000 umožňuje aplikovat širokou škálu zobrazovacích modů v odraženém i procházejícím světle, s polarizací a dalšími možnostmi a filtry. Zásadní výhodou tohoto mikroskopu je snadný odečet měřitelných hodnot, 3D zobrazení s širokou variabilitou nástrojů pro řezy, otáčení nebo osvětlení a velmi široká škála dosahovaných zvětšení od 20x do 6500x. Je zvláště vhodný pro traseologii 3D příznaků na kovových a kostěných artefaktech, a dokumentaci a analýzu otisků, pseudomorfů a textilu v korozních produktech.

Laboratoř je dále vybavena třemi mikroskopy pro studenty a jiné zájemce o samostatné analýzy. K dispozici je binokulární lupa s bočním osvětlením, binokulární mikroskop s bočním osvětlením a trinokulární mikroskop s kamerou, s osvětlením shora, do zvětšení 200x. Používání těchto mikroskopů je možné po zaškolení. K dalšímu vybavení laboratoře patří vysoce přesná váha s přesností na 0,001 gramu a set pro ultrazvukový odběr mikroreziduí.

V naší laboratoři po domluvě umožňujeme stáže doktorských studentů a postdoků z jiných pracovišť, včetně zahraničních.

Tým laboratoře tvoří Ludmila Kaňáková (kamenná industrie, keramika, dokumentační mikroskopie), Markéta Havlíková (slitiny mědi) a Anna Nováčková (tvrdé organické tkáně).

 Příklady výstupů analýz:

  • Traseologie kamenných nožů únětické kultury [Více...]
  • Komparační traseologie kamenných projektilů závěru eneolitu a počátku doby bronzové [Více...]
  • Traseologie kamenných projektilů nitranské kultury [Více...]

Možnosti analýz pro externí subjekty:

  • Odborné konzultace
  • Open access vědecká spolupráce se spoluautorstvím publikačních výstupů
  • Analýzy na zakázku

Mgr. et Mgr. Ludmila Kaňáková Hladíková, Ph.D.

Kontaktní osoba

kancelář: bud. M/-112
Joštova 220/13
662 43 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 3707
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info