Bibracte: po stopách Caesara a Vercingetorixe

Od roku 2006 se výzkumné týmy ÚAM, včetně studentů, podílejí na výzkumu jednoho z největších a nejlépe prozkoumaných francouzských oppid -  Bibracte. 

Bez popisku

Bibracte – hlavní ekonomické, politické a náboženské centrum Haeduů – jednoho z nejmocnějších keltských kmenů doby galských válek. Bibracte se rozkládá na ploše 200 ha na vrcholu kopce Mont Beuvray v Burgundsku. Oppidum (opevněné město) je výjimečným zdrojem poznání laténské (keltské) civilizace z 2. a 1. století př. Kr. a hrálo důležitou úlohu během  galské války (58 – 50 př. Kr.). Keltský náčelník Vercingetorix zde roku 52 př. Kr. sjednotil keltské kmeny v boji proti Římanům – a na konci téhož roku zde jeho přemožitel Gaius Iulius Caesar dokončil část své knihy Zápisky o válce galské.

Bez popisku
Bez popisku

Na lokalitě proběhly první vykopávky už v 19. století, moderní výzkumy zde byly obnoveny v roce 1984. Tým Masarykovy univerzity řeší pomocí archeologických a geofyzikálních metod otázky spojené s urbanizací, organizací a strukturou zástavby na této důležité lokalitě. V rámci mezinárodního česko-polsko-francouzského týmu se podílíme zejména na výzkum řemeslnického areálu v bezprostřední blízkosti hlavní cesty, procházející oppidem. V poslední době i díky archeologicko-geofyzikálním prospekcím týmu ÚAM přinesli řadu důležitých poznatků k urbanizaci, organizaci a struktuře zástavby na této důležité lokalitě.

Bez popisku
Bez popisku

Od roku 2011 se do výzkumu ve spolupráci s European Archaeological Centre of Mont Beuvray zapojuje i tým archeologické geofyzikální prospekce, který zajišťuje maximální poznání zón oppida a jeho zázemí, nezbytné pro plánování budoucích exkavačních zásahů. Díky tomuto unikátnímu prospekčnímu výzkumu jsou exkavační postupy a etapy naplánovány v souladu s očekávanými nálezovými okolnostmi, jsou připraveny adekvátní postupy a metody samplingu a je připraven i konzervační tým pro záchranu speciálních typů nálezů. Tak bylo například dopředu zajištěno odkrytí několika dřevěných domů nebo identifikován systém cest a zástavby oppida.

Studenti využívají zázemí moderního mezinárodního vědeckého centra s laboratořemi a knihovnou.

Ideálním příkladem dobré praxe výzkumu římské architektury na Bibracte je is villa PC2. Porovnání výsledků magnetometrického (A, B) a GPR (C, D) průzkumu.
Bez popisku
Bez popisku

Mgr. Petra Goláňová, Ph.D.

Kontaktní osoba


kancelář: bud. M/219
Joštova 220/13
662 43 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 6857
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info