Návštěva Dr. Zeyaada al-Salameena

19. 10. 2018

Ve dnech 8. - 12. října jsme měli čest přivítat na našem oddělení na našem oddělení Dr. Dr. Zeyaada al-Salameena z Jordánska, který přicestoval v rámci grantové výzvy Erasmus+. Realizoval blokovou výuku (Special Topics in Classical Archaeology) a přednášku zařazenou do cyklu Archeologická kolokvia.

Dr. Salameen je profesorem nabatejské archeologie a epigrafiky a reprezentantem UNESCO na al-Hussein Bin Talal University v Jordánsku. PhD ze středovýchodních studií obhájil na univerzitě v Manchesteru v roce 2004. Jeho akademickým zájmem jsou hrobky tesané do skály ve skalním městě Petra, a také na nápisy ve starořečtině, staré hebrejštině, aramejštině a před-islámské arabštině.

Jeho přednášky se týkaly historického kontextu a vzniku antického města Petra. Také přednášel o tamních přírodních podmínkách a geografickém kontextu. Jeho hlavní přednáška, kterou navštívilo na 50 studentů celého ÚAM, se týkala historie nabatejských skalních hrobek a ikonografie. Další přednášky pro studenty klasické archeologie byly zaměřeny na náboženství Nabatejců a vodní systémy v Petře.

Dr. Salameen také všem studentům a vyučujícím na ÚAM připomínal, že jsou kdykoli zváni k návštěvě Jordánska, obzvláště Petry a Wadi Musa, kde vyučuje na Univerzitě.