Pozvánka na výzkum: Dokumentace skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny v CHKO Český ráj
Nabídka všem zájemcům z řad studentů vysokých a středních škol: účast na letním archeologicko-epigrafickém výzkumu v rámci projektu
Dokumentace skalních rytin, nápisů a dalších prvků historické krajiny Českého ráje 2017
Co mají společného Skandinávie, oblasti Valcamonica – Valtellina (severní Itálie), Mont Bégo (Přímořské Alpy), masiv Dachstein a údolí Saalachtal v rakouských Alpách či pískovcová krajina Pařížské pánve? Pouze v těchto přírodně a historicky unikátních oblastech Evropy v minulosti proběhly nebo stále probíhají systematické výzkumy zaměřené na dokumentaci pravěkých či historických skalních rytin. Obdobný projekt zaměřený na dokumentaci rytých a tesaných památek středověku a novověku probíhá od r. 2000 ve všech pískovcových oblastech severních a severovýchodních Čech včetně Geoparku Český ráj UNESCO.
Výzkum probíhá formou nehonorovaných praktik, na terénní části výzkumu se kromě posluchačů vysokých škol a několika profesionálů každoročně podílejí také zájemci z řad studentů vyšších ročníků gymnázií, středních a vyšších odborných škol, kteří jsou vítanými a užitečnými partnery. Od roku 2001 se terénního výzkumu zúčastnila více než stovka osob a bylo zdokumentováno přibližně 19.000 rytin (petroglyfů), kreseb, maleb a dalších historických (archeologických) objektů.
„Jsou připomínkou lidské každodennosti od vrcholného středověku po současnost. Souvisejí s turistickým ruchem, historickým osídlením ve skalních terénech, hospodářskými, výrobními, někdy i prospektorskými aktivitami mimo obce, s úkryty obyvatel v neklidných dobách (jeskyně, převisy), rovněž s cestami, ať už zaniklými nebo dodnes užívanými.”
Historické skalní rytiny představují cenný a zároveň velmi zranitelný historický pramen. Letošní sezóna proběhne v termínech:
10. – 19. červenec (I. turnus) a 31. červenec – 9. srpen (II. turnus)
zejména v okolí Hrubé Skály, na území přírodních rezervací Příhrazské skály, Klokočské skály, v Prachovských skalách a na Maloskalsku Základní pracovní náplní každého účastníka je vyhledávání a dokumentace skalních rytin (petroglyfů), historických nápisů a dalších pozůstatků lidské činnosti v pískovcovém reliéfu. Vlastní dokumentace obnáší jednoduché zaměřování, překreslování a fotografování, jednotlivé lokality jsou zanášeny do map. Dokumentovány jsou nejen objekty epigrafického zájmu (letopočty, nápisy, sekané či ryté symboly a figurální vyobrazení), ale také ostatní doklady historické krajiny – pozůstatky zaniklých sídel, těžby a zpracování kamene, úvozy, hraniční kameny aj. Předběžné znalosti nejsou nutné, vítány jsou zkušenosti práce s mapou, fotografováním a kresličské schopnosti, předpokládán je zájem o archeologii, historické nebo přírodní vědy a schopnost pohybu v členitém terénu. Zaškolení nových účastníků probíhá vždy na začátku každého turnusu.