Laboratoř konzervace zajišťuje péči o hmotné památky z archeologických terénních exkavačních výzkumů. Primární zpracování zahrnuje mytí nebo čištění, odstranění sintrových a korozních vrstev, třídění, evidenční popis a základní rekonstrukci.
Konzervaci kovových artefaktů zajišťují i terénní výzkumné základny. Terénní výzkumná základna na Panské Lhotě se zabývá konzervací kovových nálezů z výzkumu hradu Rokštejna a z rozsáhlé prospekční činnosti (detektoring) v areálech zaniklých středověkých osad. Získané předměty jsou primárně mechanicky očištěny bez destrukce. Poté jsou namáčeny po určitou dobu v destilované vodě, opět mechanicky očištěny, natřeny tanátem a zavoskovány. Konzervační proces je reverzibilní. Samotná tato konzervace zastaví proces koroze a likvidaci předmětu uskladněním bez provedení konzervace. Takto konzervovaný předmět je možné prezentovat při výuce i na výstavách s maximální výpovědní hodnotou.
Terénní výzkumná základna Pohansko u Břeclavi se zaměřuje na konzervaci kovových předmětů z vlastních archeologických výzkumů. Předměty jsou nejprve mechanicky zbaveny koroze a poté čištěny elektrolyticky.