Laboratoř je zaměřena na urgentní předkonzervační analýzu a dokumentaci citlivých archeologických dat, které při běžných exkavačních a post-exkavačních procesech zanikají, jsou kontaminována nebo trvale znepřístupněna.
Naším cílem je
- Zachránit co největší množství validních dat a znaků, které pouhým okem při exkavaci artefaktů nevidíme, a proto je často pomíjíme v nastavení exkavačních a post-exkavačních procesů. To nechtěně vede k umožnění jejich zničení nebo postupného vymizení.
- V širokém záběru poukázat na to, jak hojné a zachované jsou tyto výzkumné informace a jaký je jejich dopad na rozvoj našeho poznání minulosti
- Přispět tímto příkladem dobré praxe a ve spolupráci s institucemi záchranné archeologie k přenastavení procesů, kterými artefakty prochází během a po exkavaci tak, aby se tato data stala nedílnou součástí moderní archeologie.
Tato data můžeme zajistit na vašich nálezech, pokud nám je předáte před konzervací.
Sekera ve stavu v jakém byla při předání
Povrch sekery pod sintrem
Traseologie
Traseologie
Traseologie
RTI strana A
RTI strana A
RTI strana B
RTI strana B
Prostorová mapa traseologie
Prvky obsažené v materiálu sekery
Plátek stříbra
Plátek stříbra
Takto budou vypadat vaše data po konzervaci.
Konzervovaná sekera
Detail povrchu zakrytého konzervačním roztokem
Detail traseologie
RTI
RTI
Laboratoř přijímá k analýze čerstvě nalezené artefakty, u nichž lze předpokládat zachování například mikrozbytků, otisků a pseudomorfů v korozních produktech, traseologických stop apod., nebo je žádoucí zdokumentovat originální stav dochování včetně např. 3D topografie fraktur před případným konzervačním, rekonstrukčním či restaurátorským zásahem. Artefakty musí mít řádně zdokumentované nálezové okolnosti a kontext, aby mohly být všechny okolnosti vzaty v úvahu při vyhodnocení výsledků analýz.
Vybavení laboratoře zahrnuje optické i optodigitální mikroskopy pro studium povrchu i výbrusů nebo preparátů, set pro odběr mikrozbytků, vybavení pro komplexní 3D dokumentaci ve vysokých rozlišeních, která je základem pro pokročilou prostorovou, morfometrickou a optickou analytiku, vybavení miniinvazivního odběru vzorků. U našich partnerů následně zajistíme pokročilé metalografické a chemické analýzy nebo radiokarbonové datování.
Služby laboratoře jsou při dodržení správných exkavačních postupů na straně zájemců o analýzy zdarma. Kontaminované nebo recentně poškozené artefakty nejsou do analýzy přijímány.
Laboratoř je finančně podpořena projektem z programu NAKI III Ministerstva kultury ČR Artefakt jako zdroj poznání: Záchrana a zachování výzkumných dat archeologických nálezů (ARTEFAKT) s identifikačním kódem DHP03OVV003.
Tým
- Mgr. Ludmila Kaňáková, Ph.D. – optická mikroskopie, traseologie artefaktů z kamene a keramiky, izolace a dokumentace mikroreziduí
- Mgr. Vojtěch Nosek – 3D dokumentace a analytické aplikace
- Mgr. Markéta Havlíková – traseologie artefaktů ze slitin mědi, optodigitální mikroskopie, otisky a pseudomorfy v korozních produktech
- Mgr. Anna Nováčková – traseologie artefaktů z tvrdých živočišných tkání
- Mgr. Jarmila Bíšková – radiouhlíkové datování
Partneři
Ústav jaderné fyziky AV ČR v. v. i.
- Ing. Ivo Světlík, Ph.D.
- Ing. Veronika Brychová, Ph.D.
- Ing. Kateřina Pachnerová Brabcová, Ph.D.
- Mgr. Nikol Koštová
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT )
- Ing. Šárka Msallamová, Ph.D.
- Ing. Martina Kohoutková, Ph.D.
- Ing. Richard Bureš
Moravské zemské muzeum
- Mgr. Petr Kostrhun, Ph.D.
- Mgr. Petr Bradáček